Lodge Diary



September 2018

DateLodge/BusinessCity
Saturday 1st ANNUAL COMM - EC - CRAFT Grahamstown
Saturday 1st ANNUAL COMM - EC - RA Grahamstown
Saturday 1st SA NORTH KT -EC Johannesburg
Saturday 1st RAM/Cryptic - SC Port Alfred
Saturday 1st Dunedin - Craft - SC Port Alfred
Monday 3rd Buffalo - Craft - EC East London
Monday 3rd St John's - Craft - EC Grahamstown.
Monday 3rd Grahamstown - RA - EC Grahamstown.
Monday 3rd Tolerance - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 4th Goodwill - Craft - EC Port Elizabeth.
Wednesday 5th White Hope - Craft - EC Tarka
Thursday 6th Algoa - Craft - EC Port Elizabeth
Thursday 6th BK - Craft - EC Gonubie
Thursday 6th Frere - Craft - EC Bethelsdorp
Thursday 6th Amity - RA - SC Gonubie
Thursday 6th St Andrew - Craft - SC East London
Friday 7th Collar and Cuff Port Elizabeth
Saturday 8th OFS - CRAFT -EC Bloemfontein
Saturday 8th OFS - RA -EC Bloemfontein
Saturday 8th Cannon Hill - RC - SC Humansdorp
Monday 10th Evening Star - Craft - EC Bethelsdorp
Monday 10th PE Goodwill 711 - RA - EC Port Elizabeth
Monday 10th Kaffrarian Celtic - Craft - SC Gonubie - East London
Tuesday 11th Sonheuwel - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 11th Acacia - Craft - EC Colesberg
Tuesday 11th Harmony - Craft - EC Stutterheim
Wednesday 12th St Croix - RC - EC Port Elizabeth
Wednesday 12th South Africa Lodge - Craft - EC LONDON
Thursday 13th St Francis - Craft - EC Humansdorp
Thursday 13th Bon Accord - Craft - SC Port Elizabeth
Friday 14th Charles Egan - Craft - EC Mthatha
Saturday 15th FRONTIER - CRAFT - EC Cathcart
Saturday 15th FRONTIER - RA - EC Cathcart
Saturday 15th KZN - ANNUAL COMM - MARK - EC Durban
Monday 17th Kirkwood Kilwinning - Craft - SC Port Elizabeth
Monday 17th Fidelity - Craft - GLSA Port Elizabeth
Monday 17th Thistle - Craft - SC East London
Tuesday 18th Forest - Craft - EC Alexandria
Tuesday 18th Wodehouse - Craft - EC Dordrect
Wednesday 19th Meridian - Craft - EC Cradock
Thursday 20th Concordia Tower - Craft - EC East London
Thursday 20th Good Hope - Craft - EC Port Elizabeth
Thursday 20th Port Alfred - RA - EC Port Alfred
Friday 21st Zetland - Crafy - EC Fort Beaufort
Friday 21st St Paul's - Craft - EC Fort Beaufort
Saturday 22nd KEYSTONE - DAVID - PANMURE - MM - EC East London
Saturday 22nd PANMURE GOOD FELLOW - RAM - EC East London
Sunday 23rd HERITAGE DAY SA
Monday 24th Caledonia - Craft - SC Port Elizabeth
Wednesday 26th Bart Diaz - Craft - GLSA Port Elizabeth
Thursday 27th Good Friendship - Craft - SC Humansdorp
Saturday 29th Sonheuwel - Craft - SC Mthata

October 2018

DateLodge/BusinessCity
Monday 1st Buffalo - Craft - EC East London
Monday 1st St John's - Craft - EC Grahamstown
Monday 1st Tolerance - Craft - GLSA Port Elizabeth
Monday 1st Frontier - RA - SC Cathcart
Monday 1st Grahamstown - RA - EC Grahamstown
Tuesday 2nd Goodwill - Craft - EC Port Elizabeth
Wednesday 3rd White Hope - Craft - EC Tarka
Wednesday 3rd Donegal - Craft - IC Port Elizabeth
Thursday 4th BK - Craft - EC Gonubie
Thursday 4th Frere - Craft - EC Bethelsdorp
Thursday 4th Algoa - Craft - EC Port Elizabeth
Friday 5th Collar and Cuff Port Elizabeth
Saturday 6th SA NORTH ANNUAL COMM - EC - CRAFT Johannesburg
Saturday 6th SA NORTH ANNUAL COMM - EC - RA Johannesburg
Saturday 6th MACCABEAN - RA - SC Humansdorp
Monday 8th Evening Star - Craft - EC Bethelsdorp
Monday 8th St Andrew's - RA - EC Port Elizabeth
Monday 8th Sphinx - Mark - EC Port Alfred
Monday 8th Sphinx - RAM- EC Port Alfred
Monday 8th Kaff. Celtic - Craft - SC Gonubie
Tuesday 9th Sonheuwel - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 9th Acacia - Craft - EC Colesberg
Tuesday 9th Harmony - Craft - EC Stutterheim
Thursday 11th Port Alfred - Craft - EC Port Alfred
Thursday 11th Bon Accord - Craft - SC Port Elizabeth
Friday 12th Charles Egan - Craft - EC Mthatha
Saturday 13th FOREST - CRAFT - EC Alexandria
Monday 15th Kirkwood Kilwinning - Craft - SC Port Elizabeth
Monday 15th Thistle - Craft - SC East London
Tuesday 16th Wodehouse - Craft - EC Dordrect
Tuesday 16th KING DAVID - SECRET MON - EC Port Elizabeth
Wednesday 17th Meridian - Craft - EC Cradock
Thursday 18th Good Hope - Craft - EC Port Elizabeth
Friday 19th Zetland - Craft - EC Fort Beaufort
Friday 19th St Paul's - Craft - EC Fort Beaufort
Saturday 20th CONCORDIA TOWER - CRAFT - EC - EL East London
Saturday 20th FIDELITY -CRAFT - GLSA Port Elizabeth
Monday 22nd Caledonia - Craft - SC Port Elizabeth
Tuesday 23rd Zetland - RA - EC Fort Beaufort
Wednesday 24th Bart Diaz - Craft - GLSA Port Elizabeth
Wednesday 24th Sinai - RA - EC - EL East London
Thursday 25th Good Friendship - Craft - SC Humansdorp
Friday 26th Frontier - Craft - EC Cathcart
Friday 26th Frontier - RA- SC Cathcart
Saturday 27th Vasco de Gama - KT Port Elizabeth
Saturday 27th St Francis - KTP Port Elizabeth
Tuesday 30th Royal Order of Scotland Port Elizabeth

November 2018

DateLodge/BusinessCity
Thursday 1st Algoa - Craft - EC Port Elizabeth
Thursday 1st BK - Craft - EC Gonubie
Thursday 1st Frere - Craft - EC Bethelsdorp
Thursday 1st Amity - RA - SC Gonubie
Thursday 1st St Andrew - Craft - SC Gonubie
Friday 2nd Collar and Cuff Port Elizabeth
Saturday 3rd ST JOHN - CRAFT - EC Port Elizabeth
Saturday 3rd KZN HIGHER DEGREES -EC Pietermaritzburg
Saturday 3rd ST JOHN - CRAFT - EC Port Elizabeth
Monday 5th Buffalo - Craft - EC East London
Monday 5th St John's - Craft - EC Grahamstown
Monday 5th Grahamstown - RA - EC Grahamstown
Monday 5th Tolerance - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 6th Goodwill - Craft - EC Port Elizabeth
Tuesday 6th Bd Gen Purp - Craft - EC Grahamstown
Tuesday 6th Comm Gen Purp - RA - EC Grahamstown
Tuesday 6th DG Charity - Craft - EC Grahamstown
Wednesday 7th White Hope - Craft - EC Tarka
Wednesday 7th Donegal - Craft - IC Port Elizabeth
Thursday 8th Charles Blakeway - Craft - EC East London
Thursday 8th Port Alfred - Craft - EC Port Alfred
Thursday 8th St Francis - Craft - EC Humansdorp
Thursday 8th Bon Accord - Craft - SC Port Elizabeth
Friday 9th Charles Egan - Craft - EC Mthata
Saturday 10th RAM/CRYPTIC - SC - PORT ALFRED Port Alfred
Saturday 10th Dunedin - Craft - SC Port Alfred
Saturday 10th Namibia Communication - EC Windhoek
Monday 12th Evening Star - Craft - EC Bethelsdorp
Monday 12th PE 711 - RA - EC - PEP - INSTALLATION Port Elizabeth
Monday 12th Kaff. Celtic - Craft - SC Gonubie
Tuesday 13th Sonheuwel - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 13th Acacia - Craft - EC Colesberg
Tuesday 13th Harmony - Craft - EC Stutterheim
Wednesday 14th Failte - RA - IC Port Elizabeth
Thursday 15th Concordia Tower - Craft - EC East London
Thursday 15h Good Hope - Craft -EC Port Elizabeth
Friday 16th Zetland - Craft - EC Fort Beaufort
Friday 16th St Paul's - Craft - EC Fort Beaufort
Saturday 17th ALBANY - CRAFT - EC Grahamstown
Saturday 17th St John's - RC - EC Grahamstown
Saturday 17th SA NORTH - ANNUAL COMM - ALLIED - EC Johannesburg
Saturday 17th Koodoo - Craft -SC Port Elizabeth
Monday 19th Fidelity - Craft - GLSA Port Elizabeth
Monday 19th Thistle - Craft - SC East London
Monday 19th Kirkwood Kilwinning - Craft - SC Port Elizabeth
Tuesday 20th Forest - Craft - EC Alexandria
Tuesday 20th Wodehouse - Craft - EC Dordrect
Tuesday 20th Fort Frederick - RC - EC Port Elizabeth
Tuesday 20th Caledonia - RA - SC Port Elizabeth
Wednesday 21st Meridian - Craft - EC Cradock
Wednesday 21st Blyth - Craft - EC Gonubie
Wednesday 21st BEN NEVIS - RC - SC Port Elizabeth
Thursday 22nd Good Friendship - Craft - SC Humansdorp
Friday 23rd Frontier - Craft - EC Cathcart
Saturday 24th ST ANDREWS - CRAFT -SC Grahamstown
Saturday 24th St Andrews - RA - SC Grahamstown
Saturday 24th Settlars - RC - GLSA Port Elizabeth
Saturday 24th SA NORTH HIGHER DEGREES -EC Johannesburg
Saturday 24th EP Soverign Council -RC - SC Grahamstown
Saturday 24th Committee Meeting - SC Grahamstown
Monday 26th Caledonia - Craft - SC Port Elizabeth
Tuesday 27th Thistle - RA - SC East London
Tuesday 27th Keystone/David/Pan - Mark - EC East London
Wednesday 28th Bart Diaz - Craft - GLSA Port Elizabeth
Thursday 29th Port Alfred - RA - EC Port Alfred
Friday 30th Kinccardine - KT - SC East London

December 2018

DateLodge/BusinessCity
Saturday 1st PORT REX - RC - SC East London
Monday 3rd Buffalo - Craft - EC East London
Monday 3rd St John's - Craft - EC Grahamstown
Monday 3rd Tolerance - Craft - GLSA Port Elizabeth
Monday 3rd Frontier - RA - SC Cathcart
Tuesday 4th Goodwill - Craft - EC Port Elizabeth
Wednesday 5th Meridian - Craft - EC Cradock
Wednesday 5th White Hope - Craft - EC Tarka
Thursday 6th BK - Craft - EC Gonubie
Thursday 6th Frere - Craft - EC Bethelsdorp
Thursday 6th Algoa - Craft - EC Port Elizabeth
Friday 7th Collar and Cuff Port Elizabeth
Saturday 8th Vasco da Gama - KT- EC Port Elizabeth
Saturday 8th St Francis - KTP Port Elizabeth
Saturday 8th Sonheuwel - Craft - SC Mthata
Monday 10th Evening Star - Craft - EC Bethelsdorp
Tuesday 11th Sonheuwel - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 11th Acacia - Craft - EC Colesberg
Tuesday 11th Harmony - Craft - EC Stutterheim
Wednesday 12th St Croix - RC - EC Port Elizabeth
Wednesday 12th Donegal - Craft - IC Port Elizabeth
Thursday 13th Bon Accord - Craft - SC Port Elizabeth
Friday 14th Charles Egan - Craft - EC Mthatha
Monday 17th Thistle - Craft - SC East London
Monday 17th Fidelity - Craft - GLSA Port Elizabeth
Tuesday 18th Forest - Craft - EC Alexandria
Tuesday 18th Wodehouse - Craft - EC Dordrect
Friday 21st Zetland - Craft - EC Fort Beaufort
Friday 21st St Paul's - Craft - EC Fort Beaufort